11 lutego 2017

Przecież wszyscy kochamy licealne dramy ~The Front Bottoms ~Talon of the Hawk


I’m sure that we can find something for you to do on stage, maybe shake a tambourine, or when I sing you sing harmonies”.


Ha! Udało się. Trochę mnie nie było, bo praca i różne inne pomysły i w ogóle, ale wolny weekend potrafi zrobić z tobą straszne rzeczy i w końcu się zebrałem w sobie i napisałem. Na początek nieco krócej, bo już forma nie ta i się trzeba nieco rozbujać.
Jak wszyscy wiedzą, w serduszku mam szczególne miejsce dla pop-punkowych zespołów śpiewających o miłosnych przypałach nieporadnych studentów (przypadek? Nie sądzę). Brand New, Dashboard Confessional, The Academy Is… You name it, I listen to it. W ostatnim czasie, wiedziony potrzebą posłuchania czegoś na kształt Neutral Milk Hotel trafiłem pierw na Hop Along (z pięknym, kobiecym, faux- gruźliczym wokalem) a potem na The Front Bottoms, w których zakochałem się od pierwszego zasłuchania. Myślę, że Wy też powinniście. Zakochać się, rzecz jasna.
Talon of the Hawk, czyli drugi w kolejności TFB ma w sobie wszystko czego trzeba indie rockowej kapeli. Są proste, chwytliwe melodie na gitarze akustycznej, jest i wokalista, który choć śpiewać niespecjalnie potrafi, to jednak bardzo się stara. Inspiracje TNMH stają się oczywiste wraz z pierwszym brzmieniem blaszanej trąbki i akordeonu. Podczas gdy jednak Jeff Mangum w swojej wizji zahaczał mocno o absurd i wprowadzał słuchacza w świat kontrolowanej kakofonii, Brian Sella (frontman i mózg TFB) serwuje podobne treści opakowane w lekko strawny punk.
Jeśli forma pop-punku nie przypada wam do gustu, nie martwcie się – nie o to tutaj chodzi. Siłą The Front Bottoms są teksty. Sella urzeka prostotą i naiwnością swoich wywodów. W połączeniu z jego niezdarnym wokalem piosenki o zaprzepaszczonych miłościach i porzuconych przyjaźniach brzmią prawdziwie i intymnie. Twin Size Mattress, jeden z albumowych singli, potrafi pod tym względem złapać za serce. To piosenka o dorastaniu, o konsekwencjach, których się nie spodziewamy, konfrontacji marzeń z rzeczywistością. Jeśli jesteś w odpowiednim nastroju, dotknie cię do żywego.
W większości piosenek rymy ustępują miejsca melodii i wyraźnemu rytmowi. Słowa są poubierane w zgrabne, ale proste metafory, które są nie tyle przejawem poetyckiego ducha, co specyficznego poczucia humoru.
Od czasu wydania Talon of the Hawk Front Bottomsi wydali jeszcze jedną Epkę i album. Choć słychać, że z czasem doszlifowali swoje umiejętności muzyczne, to jednak Talon pozostaje najlepszą mieszanką surowego, garażowego grania i popu, do której przesłuchania gorąco was zachęcam.

0 komentarze:

Prześlij komentarz